Panadol Extra

Fotografia ambalajului Panadol Extra

Mai multă putere pentru a învinge durerea1-3

Cu o formulă ce include două substanţe active pentru a combate durerile de intensitate ușoară spre moderată precum cefaleea,1,4 migrenele,5 durerile dentare,6 nevralgii, artralgii - inclusiv durerile din artroză, mialgii, dismenoree, disfagii, febră şi durere postvaccinală, dureri dorsale, dureri musculo- scheletale şi stările febrile11. Cafeina asociată cu paracetamol potenţează efectul analgezic al paracetamolului.7-9

Grafic ce ilustrează intervalul de timp până la ameliorarea completă a durerii (TOPTAR) cu combinația paracetamol + cafeină şi sumatriptan

Analgezic eficient chiar şi pentru migrene5

În cadrul unui studiu de fază IV randomizat, dublu-orb, încrucişat, controlat cu un comparator activ, 92 de pacienţi cu migrenă au primit fie paracetamol 1000 mg + cafeină 130 mg, fie sumatriptan 50 mg.5

Combinaţia paracetamol + cafeină a fost la fel de eficientă ca sumatriptanul (utilizat în general pentru tratarea migrenelor) în ameliorarea durerii.5

Grafic ilustrând efectele analgezice ale combinaţiei paracetamol + cafeină, paracetamolului separat, cafeină separat şi placebo.

Ameliorare semnificativă a durerii menstruale1

Acesta a fost un studiu triplu-încrucişat, cu administrare de doze unice, controlat cu placebo, dublu-orb, derulat la femei care prezentau dismenoree moderată până la severă (n=320). S-a evaluat efectul de ameliorare completă a durerii (TOTPAR) cu o doză de 1000 mg de paracetamol + 130 g cafeină, 1000 mg de paracetamol separat şi 130 mg de cafeină separat sau cu placebo.

Două comprimate din combinația paracetamol+cafeină au avut efecte de ameliorare a durerii considerabil superioare faţă de comprimatele obişnuite de paracetamol.1

Cum o poate ajuta Panadol Extra pe Anca?

Imagine a unei paciente care nu mai suferă de dureri menstruale

Anca are nevoie de ajutor pentru a ameliora durerile menstruale

Anca are doi copii şi serviciu cu normă întreagă. La fel ca mama şi bunica ei, suferă de dismenoree primară (durere menstruală) de când era adolescentă. Recent a dezvoltat o gastrită, la care au contribuit probabil şi mesele neregulate, zilele de stres la serviciu, cumulate cu responsabilităţile gospodăriei.

Are nevoie de ceva care să o ajute în gestionarea durerii menstruale fără a-i agrava problemele gastrice.

Panadol Extra cu paracetamol şi cafeină acţionează blând, rapid şi eficient împotriva durerilor de intensitate uşoară până la moderată precum durerea menstruală.

Recomandaţi Panadol Extra pentru combaterea durerilor de intensitate uşoară până la moderată

Fotografia ambalajului Panadol Extra

Panadol Extra

Formulă dublu-activă pentru combaterea durerilor de intensitate uşoară până la moderată.1,3-6

Detalii despre produsul Panadol Extra

  • REZUMATUL CARACTERISTICILOR PRODUSULUI

    DENUMIREA COMERCIALĂ A MEDICAMENTULUI Panadol Extra 500 mg/65 mg comprimate filmate COMPOZIŢIA CALITATIVĂ ŞI CANTITATIVĂ Fiecare comprimat filmat conţine paracetamol 500 mg şi cafeină 65 mg. Excipienţi cu efect cunoscut: metilparahidroxibenzoat de sodiu (E 219), etilparahidroxibenzoat de sodiu (E 215) şi propilparahidroxibenzoat de sodiu (E 217). Pentru lista tuturor excipienţilor vezi pct. 6.1. Indicaţii terapeutice Panadol Extra comprimate filmate conţine paracetamol, cu efecte analgezice şi antipiretice şi cafeină, ca adjuvant al efectului analgezic al paracetamolului. Panadol Extra are o absorbţie rapidă comparativ cu comprimatele obişnuite de paracetamol şi cafeină. Tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară-moderată (migrene, cefalee, dureri dentare – inclusiv cele apărute după efectuarea unor proceduri stomatologice/extracţii dentare, nevralgii, artralgii - inclusiv durerile din artroză, mialgii, dismenoree, disfagii, febră şi durere postvaccinală, dureri dorsale, dureri musculo- scheletice) şi al stărilor febrile. Ameliorarea disconfortului şi durerii din răceală şi gripă. Doze şi mod de administrare Panadol Extra comprimate filmate se administrează pe cale orală. Trebuie utilizată doza minimă eficace. Adulţi (inclusiv vârstnici) şi adolescenţi cu vârsta peste 16 ani Doza recomandată este de 1-2 comprimate filmate Panadol Extra (500 mg paracetamol/65 mg cafeină până la 1000 mg paracetamol/130 mg cafeină) la fiecare 4-6 ore, la nevoie. Intervalul dintre administrări este de minim 4 ore. Doza zilnică maximă de paracetamol pentru adulţi este de 4 g (8 comprimate). A nu se depăşi doza recomandată. Adolescenţi cu vârsta cuprinsă între 12-15 ani Doza recomandată este de 1 comprimat filmat Panadol Extra la fiecare 4-6 ore, la nevoie. Intervalul dintre administrări este de minim 4 ore. Doza zilnică maximă de paracetamol pentru grupul de vârstă 12-15 ani este de 3 g (6 comprimate). A nu se depăşi doza recomandată. A nu se administra în asociere cu alte medicamente care conţin paracetamol. Medicamentul nu este recomandat la copii cu vârsta sub 12 ani. Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, este necesară reevaluarea diagnosticului şi tratamentului. Contraindicaţii Hipersensibilitate la paracetamol, la cafeină sau la oricare din excipienţii produsului. Copii cu vârsta sub 12 ani. Insuficiență hepatică cronică Atenţionări şi precauţii speciale pentru utilizare Conține paracetamol. Nu se vor asocia alte medicamente care conţin paracetamol. Utilizarea concomitentă cu alte medicamente care conțin paracetamol poate duce la supradozaj. Supradozajul paracetamolului poate provoca insuficiență hepatică care poate conduce la transplant de ficat sau deces. Au fost raportate cazuri de disfuncție/insuficienţă hepatică la pacienții cu nivel scăzut de glutation, cum ar fi cei care sunt grav subnutriţi, anorexici, cei care au un indice scăzut de masă corporală sau cei care sunt consumatori cronici de alcool. Afecţiunile hepatice existente cresc riscul afectării hepatice datorate paracetamolului. Se recomandă prudenţă în cazul administrării paracetamolului la pacienţii cu insuficienţă renală severă. Produsele care conţin paracetamol şi cafeină vor fi administrate cu precauţie la pacienţii cu insuficienţă renală sau hepatică, aceştia necesitând sfatul medicului înainte de a lua Panadol Extra. Restricţiile legate de folosirea produselor care conţin paracetamol şi cafeină la pacienţii cu insuficienţă renală sau hepatică se datorează în primul rând conţinutului în paracetamol al produsului. Antecedentele de boală hepatică cresc riscul afectării hepatice datorate paracetamolului. În cazurile cu deficit de glutation, cum ar fi sepsisul, utilizarea paracetamolului ar putea duce la creşterea riscului de acidoză metabolică.Dacă simptomele persistă, este necesar consult medical. Datorită prezenţei cafeinei, medicamentul se va utiliza cu prudenţă la pacienţii cu afecţiuni cardiovasculare (de exemplu, hipertensiune arterială, aritmii). De asemenea, produsul nu se administrează seara (risc de apariţie a insomniei). Utilizarea în exces a cafelei, ceaiului sau a unor băuturi energizante îmbuteliate concomitent cu tratamentul cu Panadol Extra poate determina stare de nervozitate şi iritabilitate. Fiecare comprimat filmat conţine 0,17 mg sodiu. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii ce urmează o dietă cu restricţie de sodiu. Conţine metilparahidroxibenzoat de sodiu (E 219), etilparahidroxibenzoat de sodiu (E 215) şi propilparahidroxibenzoat de sodiu (E 217) care pot cauza reacţii alergice (chiar întârziate). A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor. Reacţii adverse Reacţiile adverse observate în urma studiilor clinice au o frecvenţă scăzută şi provin ca urmare a unei expuneri restrânse a pacienţilor. Reacţiile adverse raportate după punerea pe piaţă, la doze terapeutice/recomandate sunt prezentate în tabelul următor în funcţie de clasificarea pe sisteme şi frecvenţă. Reacţiile adverse sunt prezentate conform frecvenţei de apariţie folosind următoarea convenţie: foarte frecvente (≥1/10), frecvente (≥1/100 şi <1/10), mai puţin frecvente (≥1/1000 şi <1/100), rare (≥1/10000 şi <1/1000), foarte rare (<1/10000), cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile). Frecvenţa reacţiilor adverse a fost estimată în urma raportărilor spontane din informaţiile obţinute după punerea pe piaţă.

    Clasificarea pe aparate, sisteme şi organe

    Reacţii adverse

    Frecvenţă

    Paracetamol

    Tulburări hematologice şi limfatice

    Trombocitopenie

    Foarte rare

    Tulburări ale sistemului imunitar

    Anafilaxie

    Reacţii de hipersensibilitate cutanată, inclusiv erupţii cutanate, angioedem şi sindrom Stevens Johnson

    Foarte rare

    Tulburări respiratorii, toracice şi mediastinale

    Bronhospasm la pacienţii alergici la acid acetilsalicilic (aspirină) şi la alte antiinflamatoare nesteroidiene

    Foarte rare

    Tulburări hepatobiliare

    Afectare hepatică

    Foarte rare

    Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat

    Reacţii cutanate grave

    Foarte rare

    Cafeina

    Tulburări ale sistemului nervos central

    Ameţeală, nervozitate

    Necunoscută

    Raportarea reacţiilor adverse suspectate

    Raportarea reacţiilor adverse suspectate după autorizarea medicamentului este importantă. Acest lucru permite monitorizarea continuă a raportului beneficiu/risc al medicamentului. Profesioniştii din domeniul sănătăţii sunt rugaţi să raporteze orice reacţie adversă suspectată prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Naţionale a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.anm.ro. DEŢINĂTORUL AUTORIZAŢIEI DE PUNERE PE PIAŢĂ GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE S.R.L. Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Opera Center One Etaj 6 (Zona 2), Sector 5, Bucureşti România DATA REVIZUIRII TEXTULUI Iulie 2019

  • Substanţele din compoziţie11,12

    Fiecare comprimat conţine paracetamol 500 mg şi cafeină 65 mg și excipienții:

    Nucleu:

    Amidon pregelatinizat

    Carbonat de calciu

    Acid alginic

    Crospovidonă

    Povidonă (K-25)

    Stearat de magneziu

    Dioxid de siliciu coloidal anhidru

    Apă purificată

    Film:

    Opadry White YS-1-7003 (dioxid de titan (E 171), hipromeloză, macrogol 400, polisorbat 80), ceară Carnauba.

  • Precauţii şi contraindicaţii11,12

    Atenţionări şi precauţii speciale pentru utilizare

    A nu se folosi cu alte produse care conțin paracetamol. Utilizarea concomitentă cu alte produse care conțin paracetamol poate duce la supradozaj.

    Supradozajul paracetamolului poate provoca insuficiență hepatică care poate conduce la transplant de ficat sau deces.

    Afecţiunile hepatice existente cresc riscul afectării hepatice datorate paracetamolului. Produsele care conţin paracetamol şi cafeină vor fi administrate cu precauţie la pacienţii cu insuficienţă renală sau hepatică, aceştia necesitând sfatul medicului înainte de a lua Panadol Extra.

    Au fost raportate cazuri de disfuncție/insuficienţă hepatică la pacienții cu nivel scăzut de glutation, cum ar fi cei care sunt grav subnutriţi, anorexici, cei care au un indice scăzut de masă corporală, care sunt consumatori cronici de alcool sau pacienţii cu sepsis.În stările cauzate de deficit de glutation, utilizarea paracetamolului ar putea duce la creşterea riscului de acidoză metabolică.

    Dacă simptomele persistă, este necesar consult medical. Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, este necesară reevaluarea diagnosticului şi tratamentului.

    Utilizarea în exces a cafelei, ceaiului sau a unor băuturi energizante îmbuteliate concomitent cu tratamentul cu Panadol Extra poate determina stare de nervozitate şi iritabilitate.

    A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.

    Combinaţia paracetamol-cafeină nu este recomandată:

    • La copii cu vârsta sub 12 ani
    • Administrarea sistematică şi prelungită a paracetamolului poate creşte efectul anticoagulant al warfarinei şi al altor cumarinice, asociindu-se cu un risc crescut de sângerare. Dozele ocazionale nu au efect semnificativ.
    • În timpul sarcinii (utilizarea combinatiei paracetamol-cafeină pe durata sarcinii nu este recomandată din cauza posibilităţii de a creşte riscul de avort spontan asociat consumului de cafeină).
    • În perioada alăptării (prezenţa cafeinei în laptele matern poate avea efect stimulativ asupra copiilor alăptaţi la sân, dar nu au fost înregistrate toxicităţi asociate semnificative).

    Contraindicaţii

    Acest medicament este contraindicat la pacienţi cu antecedente de hipersensibilitate la paracetamol, cafeină sau la oricare dintre excipienţii produsului.

  • Reacţii adverse11,12

    Clasificarea pe aparate, sisteme şi organe

    Reacţie adversă

    Paracetamol

    Tulburări hematologice şi limfatice

    Trombocitopenie

    Tulburări ale sistemului imunitar

    Anafilaxie

    Reacţii de hipersensibilitate la nivel cutanat care includ, printre altele, erupţii cutanate, angioedem, sindrom Steven-Johnson

    Tulburări respiratorii, toracice şi mediastinale

    Bronhospasm la pacienţii alergici la aspirină şi alte AINS

    Tulburări hepatobiliare

    Afectare hepatică

    Cafeină

    Tulburări ale sistemului nervos central

    Ameţeală, nervozitate

    La administrarea concomitentă de paracetamol-cafeină, în dozele recomandate, cu preparate care conţin cafeină, supradozajul de cafeină rezultat poate creşte riscul de apariţie a reacţiilor adverse datorate cafeinei (insomnie, agitaţie, anxietate, iritabilitate, cefalee, tulburări gastro-intestinale şi palpitaţii).

Aflaţi mai multe

Pictogramă Evenimente şi Webinarii

Evenimente şi webinarii

GSK participă la evenimente şi congrese pentru a prezenta soluţiile precise, dar şi pentru a întâlni şi a avea discuţii directe cu profesioniştii din domeniul sănătăţii.

Aflaţi mai multe

Afecţiuni

Afecţiuni

Prezentarea noastră generală a afecţiunilor algice frecvente explorează cauzele, simptomele şi impactul fiecărui tip de afecţiune şi sintetizează ultimele recomandări bazate pe dovezi cu privire la managementul durerii.

CITIŢI MAI MULT

Femeie suferind de durere de cap

Gestionarea cefaleelor şi migrenelor

Învăţaţi mai multe despre cum să gestionaţi în mod eficient cefaleea/migrenele pacienţilor dumneavoastră.

Aflaţi mai multe