Panadol Rapid

Panadol Rapid pachet

Absorbţie iniţială crescută1 pentru ameliorarea rapidă a durerii2*

Tehnologia OptizorbTM accelerează procesul de dezintegrare în stomac a comprimatelor de Panadol Rapid la 5 minute după administrare. După administrarea a 1000 mg (2 comprimate filmate) s-a observat o ameliorare a durerii după un timp de 15 minute în medie.3 Substanţa activă din Panadol Rapid este potrivită diferitor categorii de pacienți inclusiv pentru cei cu afecţiuni cardiovasculare4, afecțiuni ale inimii,5-7 cu hipertensiune6, vârstnici8 și diabetici.9

Tehnologia Optizorb

Imagini ce ilustrează dezintegrarea rapidă în stomac a comprimatelor de Panadol Rapid comparativ cu comprimatele obișnuite de paracetamol.

Comprimatele filmate de Panadol Rapid încep să se dezintegreze în stomac la 5 minute după administrare1

Imagini scintigrafice* gamma reale ale tractului digestiv arată că, la 5 minute după administrare, comprimatele filmate de Panadol Rapid, obținute prin tehnologia OptizorbTM se dezintegrează cu 25% mai repede în comparație cu comprimatele obișnuite de paracetamol.1

La 20 de minute de la administrare, comprimatele sunt complet dezintegrate și disponibile pentru absorbția din intestin, în timp ce comprimatele obișnuite de paracetamol nu au părăsit încă stomacul.1

*Scintigrafia este o formă de imagistică radio sau scanare care implică injectarea în vena pacientului a unui radioizotop care emite raze gamma, care apoi sunt captate în imagini.10

Grafic ce arată absorbția mai rapidă a comprimatelor de Panadol Rapid în comparație cu comprimatele obișnuite de paracetamol

Panadol Rapid are o absorbţie de 2x mai rapidă11†

Acesta a fost un studiu farmacocinetic pe 76 de adulți sănătoși cu doze replicate de Panadol Rapid sau comprimate obișnuite de paracetamol (doză de 1000 mg) administrate în 4 zile separate.11

Concentrația medie de paracetamol în plasmă la 10, 20 și 30 de minute pentru Panadol Rapid a fost de 1,62 ; 3,26; 4,93 vs. 0,69; 1.8; 2,82 pentru comprimatele obișnuite de paracetamol.

Aceasta înseamnă că concentrația de paracetamol la 10, 20 și 30 de minute la subiecții care au luat Panadol Rapid a fost cu 134%, 81% și 75% mai mare în comparație cu cei cărora li s-au administrat comprimate obișnuite de paracetamol.

Cum o poate ajuta Panadol Rapid pe Andreea?

Imagine cu Andreea care suferă de durere de cap

Andreea își dorește să amelioreze durerea de cap

Andreea este o tânără studentă cu un program încărcat. De asemenea, face parte din echipa de înot a facultății și se antrenează zilnic. Stilul ei de viață este cel al oricărui tânăr student, plin de activități educative, sportive și sociale.

Fiind în echipa de înot și expusă riscului de accidentare, cum ar fi întinderile musculare, preferă ameliorarea rapidă și eficientă a durerii. Cu termenele limită, examene și antrenamente de înot, nu își permite să-și ia o zi liberă din cauza unui accidentări.

Cu Panadol Rapid, Andreea este capabilă să obțină o ameliorare rapidă și eficientă a durerilor asociate cu întinderile musculare ocazionale fără a fi nevoie să ia medicamente mai puternice.

Recomandați Panadol Rapid pentru ameliorarea rapidă și eficientă a durerilor de intensitate ușoară-moderată și a stărilor febrile

Panadol Rapid detalii produs

  • REZUMATUL CARACTERISTICILOR PRODUSULUI

    DENUMIREA COMERCIALĂ A MEDICAMENTULUI Panadol Rapid 500 mg comprimate filmate COMPOZIŢIA CALITATIVĂ ŞI CANTITATIVĂ Fiecare comprimat filmat conţine paracetamol 500 mg. Pentru lista tuturor excipienţilor, vezi pct. 6.1. Indicaţii terapeutice Panadol Rapid conţine paracetamol care are efecte analgezice şi antipiretice şi are o absorbţie rapidă comparativ cu comprimatele obişnuite de paracetamol. a) Tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară-moderată şi al stărilor febrile, inclusiv: Cefalee (inclusiv migrenă şi cefalee cu senzaţie de tensiune) Dismenoree Nevralgii Dureri în gât Durere şi febră postvaccinală Dureri musculo-scheletice Dureri dentare, inclusiv cele după extracţii sau proceduri chirurgicale Dureri musculare Durerea din osteoartrită b) Tratamentul simptomatic al durerii de intensitate uşoară-moderată şi al febrei din infecţiile tractului respirator în răceală şi gripă. Doze şi mod de administrare Panadol Rapid se administrează numai pe cale orală. Pentru a se obţine efectul se va utiliza cea mai mică doză eficientă recomandată, pentru cea mai scurtă perioadă de tratament. Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste Doza recomandată este de 1 până la 2 comprimate filmate Panadol Rapid (500mg - 1000 mg paracetamol) la fiecare 4-6 ore, la nevoie. A nu se administra la intervale mai mici de 4 ore. Doza zilnică maximă pentru adulţi este 8 comprimate (4000 mg paracetamol) în decurs de 24 de ore. Copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 11 ani A nu se depăşi patru doze în decurs de 24 de ore. Doza zilnică maximă: 60 mg paracetamol/kg, divizată în mai multe prize a câte 10-15 mg/kg şi priză, în decurs de 24 de ore. Panadol Rapid nu se va administra copiilor la intervale mai mici de 4 ore. Copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 8 ani Doza recomandată este de ½ comprimat filmat Panadol Rapid (250 mg paracetamol) la fiecare 4-6 ore, la nevoie. Copii cu vârsta cuprinsă între 9 şi 11 ani Doza recomandată este de 1 comprimat filmat Panadol Rapid (500 mg paracetamol) la fiecare 4-6 ore, la nevoie. Panadol Rapid nu trebuie administrat la copii pentru o perioadă mai lungă de 3 zile, fără consultul unui medic. A nu se depăşi doza recomandată. Dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, este necesară reevaluarea diagnosticului şi tratamentului. Acest medicament nu este recomandat copiilor mai mici de 6 ani. Contraindicaţii Hipersensibilitate la paracetamol sau la oricare dintre excipienţii enumeraţi la pct. 6.1. Copii mai mici de 6 ani. Insuficiență hepatică severă. Atenţionări şi precauţii speciale pentru utilizare Conține paracetamol. A nu se folosi cu alte produse care conțin paracetamol. Utilizarea concomitentă cu alte produse care conțin paracetamol poate duce la supradozaj. Supradozajul paracetamolului poate provoca insuficiență hepatică care poate conduce la transplant de ficat sau deces. Au fost raportate cazuri de disfuncție/insuficienţă hepatică la pacienții cu nivel scăzut de glutation, cum ar fi cei care sunt grav subnutriţi, anorexici, cei care au un indice scăzut de masă corporală, cei care sunt consumatori cronici de alcool sau cei cu sepsis. Afecţiunile hepatice existente cresc riscul afectării hepatice datorate paracetamolului. Pacienţii diagnosticaţi cu insuficienţă hepatică sau renală necesită sfatul medicului înainte de a lua acest medicament. Restricţiile legate de folosirea produselor care conţin paracetamol la pacienţii cu insuficienţă renală sau hepatică se datorează în primul rând conţinutului în paracetamol al produsului. Pericolul de supradozaj este mai mare la cei cu afecţiuni hepatice alcoolice non-cirotice. Pacienţii trebuie să solicite sfatul medicului dacă durerile de cap devin persistente. De asemenea, pacienţii trebuie să solicite sfatul medicului dacă suferă de artrite moderate şi necesită tratament zilnic cu analgezice. În cazurile cu deficit de glutation, utilizarea paracetamolului ar putea duce la creşterea riscului de acidoză metabolică. Dacă simptomele persistă, e necesar sfatul medicului. Dozele recomandate nu trebuie depăşite. A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor. Reacţii adverse Reacţiile adverse observate în urma studiilor clinice au o frecvenţă scăzută şi provin ca urmare a unei expuneri restrânse a pacienţilor. De aceea, reacţiile adverse raportate după punerea pe piaţă, la doze terapeutice/recomandate sunt prezentate în tabelul următor, în funcţie de clasificarea pe sisteme şi frecvenţă. Reacţiile adverse sunt prezentate conform frecvenţei de apariţie folosind următoarea convenţie: foarte frecvente (≥1/10), frecvente (≥1/100 şi <1/10), mai puţin frecvente (≥1/1000 şi <1/100), rare (≥1/10000 şi <1/1000), foarte rare (<1/10000), cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile). Frecvenţa reacţiilor adverse a fost estimată în urma raportărilor spontane din informaţiile obţinute după punerea pe piaţă.

    Clasificarea pe aparate, sisteme şi organe

    Reacţii adverse

    Frecvenţă

    Tulburări hematologice şi limfatice

    Trombocitopenie

    Foarte rare

    Tulburări ale sistemului

    imunitar

    Anafilaxie

    Reacţii de hipersensibilitate cutanată ce include printre altele erupţie cutanată tranzitorie, edem angioneurotic, sindrom Stevens Johnson și necroliză epidermică toxică

    Foarte rare

    Tulburări respiratorii, toracice şi mediastinale

    Bronhospasm la pacienţii hipersensibili la acid acetilsalicilic şi la alte antiinflamatoare nesteroidiene

    Foarte rare

    Tulburări hepatobiliare

    Tulburări hepatice

    Foarte rare

    Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat

    Reacţii cutanate grave

    Foarte rare

    Raportarea reacțiilor adverse suspectate

    Raportarea reacţiilor adverse suspectate după autorizarea medicamentului este importantă. Acest lucru permite monitorizarea continuă a raportului beneficiu/risc al medicamentului. Profesioniştii din domeniul sănătăţii sunt rugaţi să raporteze orice reacţie adversă suspectată la Agenţia Naţională a Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale Str. Aviator Sănătescu nr. 48, sector 1 Bucuresti 011478- RO Tel: + 4 0757 117 259 Fax: +4 0213 163 497 e-mail: adr@anm.ro. DEŢINĂTORUL AUTORIZAŢIEI DE PUNERE PE PIAŢĂ GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE S.R.L. Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Opera Center One, Etaj 6 (Zona 2), Sector 5, Bucureşti, România DATA REVIZUIRII TEXTULUI Decembrie 2019.

  • Compoziție12

    Fiecare comprimat filmat conţine paracetamol 500 mg și excipienţii:

    Nucleu: Amidon pregelatinizat, carbonat de calciu, acid alginic, crospovidonă, povidonă (K-25), stearat de magneziu, dioxid de siliciu coloidal anhidru, apă purificată

    Film: Opadry White YS-1-7003 (dioxid de titan (E 171), hipromeloză, macrogol 400, polisorbat 80), ceară Carnauba

  • Contraindicaţii, atenţionări şi precauţii12

    Atenţionări şi precauţii speciale pentru utilizare

    Conține paracetamol. A nu se folosi cu alte produse care conțin paracetamol. Utilizarea concomitentă cu alte produse care conțin paracetamol poate duce la supradozaj. Supradozajul paracetamolului poate provoca insuficiență hepatică care poate conduce la transplant de ficat sau deces.

    Au fost raportate cazuri de disfuncție/insuficienţă hepatică la pacienții cu nivel scăzut de glutation, cum ar fi cei care sunt grav subnutriţi, anorexici, cei care au un indice scăzut de masă corporală, cei care sunt consumatori cronici de alcool sau cei cu sepsis.

    Afecţiunile hepatice existente cresc riscul afectării hepatice datorate paracetamolului. Pacienţii diagnosticaţi cu insuficienţă hepatică sau renală necesită sfatul medicului înainte de a lua acest medicament. Restricţiile legate de folosirea produselor care conţin paracetamol la pacienţii cu insuficienţă renală sau hepatică se datorează în primul rând conţinutului în paracetamol al produsului. Pericolul de supradozaj este mai mare la cei cu afecţiuni hepatice alcoolice non-cirotice.

    Pacienţii trebuie să solicite sfatul medicului dacă durerile de cap devin persistente. De asemenea, pacienţii trebuie să solicite sfatul medicului dacă suferă de artrite moderate şi necesită tratament zilnic cu analgezice. În cazurile cu deficit de glutation, utilizarea paracetamolului ar putea duce la creşterea riscului de acidoză metabolică. Dacă simptomele persistă, e necesar sfatul medicului. Dozele recomandate nu trebuie depăşite. A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.

    Contraindicaţii

    Hipersensibilitate la paracetamol sau la oricare dintre excipienţii enumeraţi la pct. 6.1. Copii mai mici de 6 ani. Insuficiență hepatică severă

  • Reacţii adverse12

    Clasificarea pe aparate, sisteme şi organe

    Reacţii adverse Frecvenţă
    Tulburări hematologice şi limfatice Trombocitopenie Foarte rare
    Tulburări ale sistemului imunitar

    Anafilaxie

    Reacţii de hipersensibilitate cutanată ce include printre altele erupţie cutanată tranzitorie, edem angioneurotic, sindrom Stevens Johnson și necroliză epidermică toxică

    Foarte rare
    Tulburări respiratorii, toracice şi mediastinale Bronhospasm la pacienţii hipersensibili la acid acetilsalicilic şi la alte antiinflamatoare nesteroidiene Foarte rare
    Tulburări hepatobiliare Tulburări hepatice Foarte rare
    Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat Reacţii cutanate grave Foarte rare

Aflaţi mai multe

Structura chimică a paracetamolului

Paracetamol

Dintre medicamentele eliberate fără prescripție medicală, paracetamolul sau acetaminofenul este unul dintre cele mai frecvent utilizate analgezice şi antipiretice la nivel mondial.13

Aflaţi mai multe

Bărbat cu febră

Febră

Paracetamolul este un antipiretic bine cunoscut. Aflaţi mai multe informaţii despre febră şi cum să o gestionaţi

Aflaţi mai multe

Pictogramă pentru cefalee și migrene

Cefalee și migrene

Cefaleea și migrena sunt afecţiuni frecvente și debilitante.16

Aflaţi mai multe