Věda o paracetamolu

Video - mechanismus účinku paracetamolu

Paracetamol má díky inhibici prostaglandinů analgetický a antipyretický účinek. Na rozdíl od nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) nemá protizánětlivé vlastnosti ani není spojen se zvýšeným rizikem gastrointestinálních nežádoucích účinků.1

Chemická struktura paracetamolu

Základní informace o paracetamolu

V celosvětovém měřítku je paracetamol neboli acetaminofen jedním z nejpoužívanějších volně prodejných analgetik a antipyretik. Oba jeho názvy jsou odvozeny od jeho chemického názvu, kterým je N-acetyl-para-aminofenol.1 Poprvé byl uveden na trh v roce 1955 jako lék na horečku a bolest u dětí. V současné době je paracetamol používán v léčivých přípravcích samostatně či v kombinaci s jinými účinnými látkami1, jako je kofein.2

Pokud byl paracetamol užíván dle pokynů, bylo pozorováno relativně nízké riziko závažných nežádoucích účinků.12

  • Indikace pro paracetamol

    Ikona pro indikaci

    Paracetamol je indikován k léčbě horečky a k úlevě od mírné až středně silné bolesti u dětí i dospělých.1 Paracetamol je vhodný pro pacienty s řadou přidružených onemocnění nebo užívající současnou medikaci, kde je periferní inhibice prostaglandinů nežádoucí (jako jsou např. pacienti s anamnézou gastrointestinálního krvácení nebo starší pacienti).

    Neovlivňuje glykémii a je vhodný u diabetiků. Neovlivňuje krevní srážlivost při užívání dávek do 2 g denně nebo při krátkodobém užívání.

    Více informací

  • Doporučován jako lék první volby

    Ikona pro klinické doporučení

    Paracetamol je v mezinárodních doporučených postupech uváděn jako lék první volby při léčbě následujících bolestivých stavů:3-10

    • osteoartrózy kolenních a kyčelních kloubů,
    • akutní bolesti u starších pacientů,
    • tenzního typu bolesti hlavy nebo jako součást kombinované léčby akutní migrény,
    • bolesti u pacientů s rizikem peptické vředové choroby.

    Více informací

  • Snižuje horečku již za 30 minut po podání. Působí až 6 hodin.

    Graf zobrazující účinnost paracetamolu při snižování horečky

    Snižuje horečku již za 30 minut po dobu až 6 hodin

    V randomizované, placebem kontrolované studii s 392 dospělými trpícími akutní nekomplikovanou horečkou byly podávány, v důsledku podezření na virovou infekci horních cest dýchacích, paracetamol (500 mg a 1000 mg) nebo kys. acetylsalicylová (500 mg a 1000 mg). Paracetamol 500 mg prokázal ve srovnání s placebem pokles tělesné teploty při horečce již 30 min po podání a tento účinek byl pozorován po dobu až 6 hodin.11

  • Z těla je vyloučen do 24 hodin*

    Graf znázorňující biologický poločas paracetamolu

    Z těla je vyloučen do 24 hodin*

    Paracetamol má krátký biologický poločas (přibližně 2,5 hodiny), což znamená, že u většiny zdravých dospělých je vylučován z těla do 24 hodin po požití. Paracetamol je vhodný i pro starší osoby, protože ani po opakovaném podání (1000 mg 3x denně) není v těle kumulován.12,13

Seznamte se se sortimentem produktů Panadol s obsahem paracetamolu

Snímek Panadol Novum

Panadol Novum s technologií Optizorb

Díky revoluční technologii rozpadu tablety dochází k uvolnění účinné látky již za 5 minut po podání. Panadol Novum dosahuje rychleji terapeutických hladin paracetamolu, díky tomu poskytuje lépe predikovatelnou úlevu od bolesti oproti standardní tabletě s paracetamolem.14,15

Snímek Panadol pro děti jahoda

Účinný proti horečce, šetrný k malým bříškům. Je určený k tlumení mírné až středně silné bolesti u dětí.16

Obsahuje paracetamol, který je doporučován pro léčbu horečky a mírné až středně silné bolesti u dětí.10,17,18

Více informací

Péče o pacienty – zdroje

Péče o pacienty – zdroje

Stáhněte si zdroje pro své pacienty.

Více informací

Obtíže

Obtíže

Projděte si přehled častých typů bolesti, jejich příčiny, příznaky a projevy. Zjistěte, jak bolest ovlivňuje kvalitu života pacientů a přečtěte si souhrny nejnovějších doporučení pro léčbu na základě důkazů.

Více informací